بیژن بینایی GitHub
بیژن بینایی Rss

فاجعه

نوشته شده توسط بیژن | در دسته روزنامه | نوشته شده در ۱۹-۰۴-۱۳۹۷

۰

فاجعه یعنی ۴۵ ملیون برد ۱۶ لایه رو تو توش باگ پیدا کنی. فاجعه یعنی کار یه بچه فنقلی که همه بهش می گن کوچولو چند سالته…. می گن ا تو ۷۴ ای هستی رو مستقیم ببرن بزارن تو برد و یه نفر هم مثل آدم چکش نکنه. فاجعه یعنی ببینی یه قطعه رو برده و منسوبه به تو و تو اصلا دیتاشیتش رو روی کامپیوترت نداری. فاجعه یعنی توی بچه فنقلی ۷۴ ای شب خوابت نبره بعد اون بابا که ادعاش می شه پاشو بزار رو پاش و فاجعه رو تایید کنه بره برا ساخت. یه مدتی بود که سره مسخره بازی های دلار و مملکت یادم رفته بود من کجام. من یه باباییم که اگه یه اشتباه کنه میلیون ها پول بیت المال رو دارم می ریزم تو سطل آشغال. واقعا خاک تو سر من که سهل انگاری کردم. وقتشه ول کنم این چرندیات و قیمت دلار و خونه و ماشین رو و بشینم عین آدم کاری رو که بهم محول شده مثل قدیما مثل آدم انجام بدم.

یه تجربه. شاید تو سال اخیر بیش از ۷ ۸ پروژه رو قرار داد بستم و الان می تونم بگم حالم بهم می خوره از این کار. اینکه با یه مشت آدم بیشعور که هر رو از بر تشخیص نمی دن باید نشست و برخواست کنی. خودت رو اثبات کنی و بعد ازشون بکنی و بهشون اطمینان بدی که کار رو تمام و کمال براشون انجام می دی واقعا برام دیوانه کنندس. من مهندسم. یه کار برام تعریف کن! منطقی بهم وقت بده. کارت رو کامل تحویل بگیر و بعد گورتو گم کن. من حوصله چونه زدن ندارم. حوصله حساب کردن بیمه و مالیات رو ندارم. حوصله مفاسا گرفتن حساب کردن درصد سود و درصد خون بابا رو ندارم. من مهندسم. یه مهندس ساده که فقط در حدی پول می خواد که بخوره و نمیره. همین!

Waving GoodBye

نوشته شده توسط بیژن | در دسته روزنامه | نوشته شده در ۰۵-۰۳-۱۳۹۷

۱

من اغلب دوست دارم بر حسب حال و روزم آهنگ هام رو انتخاب کنم و وقتی یه آهنگی بصورت تصادفی perfect حرف دلمو  می زنه می برمش رو پروفایلم. Waving GoodBye اثر Sia یکی از همین case هاست که فکر کنم ارزش یه پست رو هم داره

■ Verse 1

Two hearts, one past, I was your lover
Cruel words broke us, You became another

Complex Systems

نوشته شده توسط بیژن | در دسته روزنامه | نوشته شده در ۰۹-۰۲-۱۳۹۷

۱

سیستم های پیچیده یا Complex Systems سیستم های بی در و پیکری هستن که زیادی گندن. خروجیشون معمولا غیر خطیه و مثل یک Giga MIMO شونصد تا ورودی خروجی دارن. از قضا یه رشته داریم به نام مهندسی سیستم های پیچیده که فارغ التحصیل هاش می شینن با مدل سازی سیستم های اقتصادی نقطه اپتیمم یه سیستم رو بدست می یارن. مثلا یه شرکت گنده رو در نظر بگیرید و این مهندس ها با تعریف یه سری rule و بعد دادنش به یه کامپیوتر راهکار ارایه می دن. مثلا

مدل ۱: اگه حقوق کارمندا x درصد افزایش پیدا کنه کیفیت محصول نهایی log x بهتر می شه.

مدل ۲: اگه میزان ساعت کار کردن پشت سر هم x درصد کاهش پیدا کنه بازدهی کارمندا sqrt(x) افزایش پیدا می کنه.

و الی آخر. بعد در نهایت این موجودات بی کار می یان و با الگوریتم های بهینه سازی بهترین نقطه کار سیستم رو در می یارن. کارشون جالبه و علاوه بر جالبی نتیجه کارشون اونقدر سود داره که بصرفه یه دو سه تا از این mainframe های IBM رو براشون خرید.

ناراحتی

نوشته شده توسط بیژن | در دسته روزنامه | نوشته شده در ۲۹-۱۲-۱۳۹۶

۰

داشتم تحلیل یکی از جامعه شناس ها رو راجع به جامعه امون می خوندم. طرف جامعه امون رو به یه خانواده پولدار تشبیه کرده بود که بابای خونواده چند تا کارخونه داره و پولش از پارو بالا می ره و خانواده تو ناز و نعمت زندگی می کنن. خانم خونه هر ماه یه سفر خارجی می رن و برای خودشون لباس های اونور آبی می خرن. پسر خونواده هفته ای سه بار می رن باشگاه و استخر و گوشی و لپتاپ آخرین مدل دارن. دختر خونواده هم همش دنبال آرایش  و تست کردن کافی شاپ های جدید شهر با دوستاشون هستن. آخرین عضو خانواده هم یه نوزاده که تنها خرجیش بجز خونه و سرپناه یه شیشه شیر خشک و چند تا دوا درمون هست.

کوره سازی؟

نوشته شده توسط بیژن | در دسته روزنامه | نوشته شده در ۱۸-۱۲-۱۳۹۶

۰

این روزا حین برد کشیدنم احساس می کنم دارم طراحی کوره می کنم تا کشیدن پاور. FPGA ها که قربونشون برم ۱۰۰ تا Rail می خوان. با پاور سکانس. با پاور down. هر کدوم یکی یه آمپر دو آمپر می بلعن. لامصب این ultra scale ها 19 آمپر می کشن جنگه مگه؟ ۱۹ آمپر رو چی کار می کنی آخه؟

بعضی وقتا می خوام پاشم برم این سخت افزاری ها رو بزنم که آخه چطوری کد می زنین که ۱۹ آمپر فقط Vcore می کشه. حالا FPGA هیچی این AD9548 تیپیک ۱ وات می خوره! ۱ وات!!!! داداش یواش. چی کار می کنی مگه؟ DDS اش رو اگه ببرین تا ۱ گیگ شیرین ۱.۸ وات می کنه. ۱.۸ وات برای یه مدار آنالوگ فاجعس. چون یه ضرب که نمی شه با سوییچینگ تولیدش کرد. مجبوری LDO بزاری که یکم نرم شه rail. تو این جریان هم LDO ها حداقل یه headroom در حد 400mV ای می خوان و با 1A جریان می شه ۴۰۰ میلی وات تلفات رو LDO. سوییچینگ هم تلفاتش حداقل ۱۵ ذزصد رو هست و خلاصه ۳وات دارید بخاطر یه کلاک می سوزونین.