بیژن بینایی GitHub
بیژن بینایی Rss

آب در کوزه و ما گرد جهان می گردیم (۲)

نوشته شده توسط بیژن | در دسته مهندسی برق | نوشته شده در ۰۵-۰۴-۱۳۹۶

۴

inkscapeچقدر زود می گذره…. یه دوره دیگه هم فک کنم داره تموم می شه (ترم آخری نیفتیم صلوات!) از پست آب در کوزه و ما گرد جهان می گردیم!! فک کنم ۵ سالی می گذره…. تو این چند ساله یکی از درگیری های مهمم رسم مدار بود. آپشن های زیادی وجود داره… orcad، آلتیوم، ‌kicad و …. اما تمام این نرم افزارها focus اصلیشون روی رسم مدار نیست. منظورم چیه؟ فرض کنید شما می خواید یه کتاب بنویسید یا یه مقاله چاپ کنید و تصمیم دارید شماتیک هاتون یک فرمت مشخص رو رعایت کنه مثلا مقاومت ها bold باشن یا سیم ها ضخامت خاصی داشته باشند. symbol های عجیب و غریب تعریف کنید و پایه های آپ امپتون رو یه خورده به هم نزدیک کنید. تقریبا انجام هر کدوم از این بالایی ها که گفتم در تمام برنامه های رسم مدار امکان پذیر هست اما اگه یه بار تلاش کنید که یه مدار با کیفیت بالا توشون رسم کنید می فهمید که چقدر اینکار دردناکه…. انقدر که تصمیم می گیرید کلا بیخیال کیفیت بشید.

یه آپشن دیگه ای که به ذهنم رسید latex بود. latex خب برای کتاب و گزارش نوشتن هست. package هه Circuitikz بر پایه زبون tikz یه راه حل به نظر منطقی بود که ظاهرا می شد باهاش مدار با کیفیت خیلی عالی رسم کرد. من تقریبا ۳ ماه طول کشید تا به tikz مسلط بشم. اما نتیجه این شد که اگرچه tikz خیلی آپشن های زیادی برای customize کردن مدارتون داره اما بهای کیفیت بالای شماتیک می شه زمان خیلی زیاد. به عبارت دیگه شاید رسم یه صفحه مدار با ۳۰ تا المان شاید ازتون یک تا دو ساعت وقت بگیره. که در مقایسه با رسم ۵ ۶ دقیقه ای در orcad خیلی زیاده.

با این نتیجه داغون، کم کم انگیزه رسم مدار هم توم از بین رفت و این سوال هم بین بقیه سوال های بیجوابم گم شد. بعد تموم شدن این ترم، امروز تصمیم گرفتم یکی از مدارهای قدیمیم رو که ترم ۲ طراحی کرده بودم، تکمیل کنم. یه wien bridge صفر تا ۵۰ مگاهرتزی برای تکمیل کردن آخرین تیکه گمشده اتاقم. امروز اومدم و دوباره گفتم بزار یکم دیگه بگردم، شاید یه چیزای بدرد بخوری پیدا شد. و این بار بر اثر توکل! بالاخره جواب پیدا شد. inkscape

بله inkscape ای که اسلاید هام برپایه اون بود. inkscape ای که باهاش بلوک دیاگرام می کشیدم. باهاش رزومه می ساختم و خروجی های systemVue رو ترتمیز می کردم، می تونست مدار هم بکشه.

راه کار هم خیلی سادس.

۱. برید این page تو wikipedia و از سمبل های آماده استفاده کنید.

۲. هر سمبل رو به هر طور که تمایل دارید تغییر بدید و library خودتون رو بسازید

۳. از رسم مدار لذت ببرید.

۴. repo های خوبی هم تو github از کتاب خونه های آماده برا inkscape وجود داره. یدونه از جدید هاش رو می تونید اینجا ببینید

نظرات (۴)

Microsoft Visio هم بد نیست البته، ولی مایکروسافته و باگ ها و محدودیت ها و چیزای مسخره ی دیگه اش…

بیژن ؟
مایکروسافت؟
جوک؟؟

:))) احتمالش اگه منفی نباشه مثبت هم نیست…. خودم هم خیلی توصیه اش نمیکنم ولی در کل بد نیست.