بیژن بینایی GitHub
بیژن بینایی Rss

یه درد دیگه که امشب حل شد

نوشته شده توسط بیژن | در دسته مهندسی برق | نوشته شده در ۲۲-۰۲-۱۳۹۶

۳

PCB زدن معمولا کار راحتی هست. در این حد که تا چند سال دیگه شاید عجیب نباشه که ببینیم مهدکودک ها هم یه مهندس بیکار برق رو استخدام کردن که به فنچ های مهدکودکشون طراحی PCB یاد بده. طراحی PCB (تا اونجا که من فهمیدم) یه مراحلی داره

۱. طراحی شماتیک قطعه

۲.  طراحی footprint

۳. چسبوندن اینها به هم و ساخت library

۴. طراحی شماتیک

۵. طراحی pcb

۶. DRC و تهیه Gerber

خب حالا اگه ۶ ماه پیش رو یاد بیاوریم برای قسمت های ۱ تا ۳، رو Altium چند تا گزینه وجود داشت

یه سری ها مثل مرررررررررررد خودشون از صفر شماتیک و footprint رو می کشیدن (اگه جزو این دسته هستید یه نصیحت اینکه تو رو خدا قبل رسم شماتیک قطعه، grid رو خواهشا تنظیم کنید، ممنون!). یه سری دیگه هستن می رن تو snapeda و ultra librarian و repository این دوستای خوبمون تو Github و قطعشون رو پیدا می کنن و بعد یه library جامع برا پروژشون می سازن (نکته: یه گزینه altium داره حسش نیس برم ببینم کجاش… که از تمام قطعه هایی که استفاده کردین تو شماتیک و بردتون یه library می سازه که برای دادن فایل ها به یکی دیگه مشکل نخورید) و سری آخر، هم مرد هستن هم خسته، که از یه پلاگین تو altium استفاده می کنن که نسبتا نصف راه رو رفته و شما با وارد کردن اسم پین ها و فاصلشون انشاا… تا حد خوبی دقت، footprint و schematic قطعه رو تحویل می گیرید.

حالا درد من چی بود…. درد من این بود که چرا آخه…. این شرکتای تولید کننده که این همه زحمت می کشن IC های به این قشنگی می سازن میمیرن footprint اشم بزنن… EDIF و ultra librarian هم که هستن. تو یه Cad اینا سمبل رو بسازنن برا تمام نرم افزار ها می شه ازش استفاده کرد. خب این همون دردیه که قراره راجع به درمونش اینجا یه توضیح کوچیکی بدم.

اگه دنبال می کردین بلاگ رو می دونین که تازگی ها رفتم رو Allegro… شاید چون قراره اون برد 1.7GHz ایه لعنتی رو تمومش کنم(انشاا…). تو بین PCB Design Engineer یه اعتقادی هست که می گه به footprint هیچکس اطمینان نکن! حتی شرکت سازنده…. به همین خاطر هست که غیر Analog و یه چند تا شرکت گنده دیگه که نیروی اضافی زیاد توشون هست کمتر کسی رو می بینین در کنار IC فوت پرینتشم بده بیرون. پس سوالی که بوجود اومده بود در من این بود که footprint ساختن نباید انقدر بصورت احمقانه ای پیچیده و اعصاب خورد کن باشه. و جواب این بود که بله … تو صنعت هیچ خری نمیاد از صفر footprint بزنه.

Orcad یه نرم افزار غول با ۱۰۰۰ صفحه داکیومنت داره به نام part developer. این برنامه عظیم بخشی هست از برنامه project manager از پکیج Orcad محصول Cadence. برنامه شاخی هست که این مراحلی رو که بالا گفتم رو پا به پا باهاتون می یاد جلو. و ویژگی اصلیش اینه که اجازه می ده ۱۰۰ نفر با هم روی پروژه کار کنن و هر کدوم مثل git روی branch خودشون کار کنن و برن جلو و در نهایت merge کنن تخیلاتشون رو با هم. خب خیلی هم عالی ولی ما اینجا نمی خوایم راجع به part developer صحبت کنیم. یه برنامه هست به نام Orcad Library Developer (کنار همون Orcad هست با کرکی مجزا) که پاسخ ما بود. ورودی این برنامه عزیز هیچی نیست جز datasheet. بله شما pdf رو بهش می دین. table تعریف pin ها رو توش انتخاب می کنید و تمام. خودش نام پین ها رو می کشه بیرون نوع پین ها رو تشخیص می ده و از همه خفن تر اگه کلی پین (در حالت من ۲۲ پین!) اسمشون یکسان بود پیشنهاد می کنه به آخرشون شماره اضافه کنم؟ و شما هم یه بله عزیزم می گین و خروجی سمبل world class اتون رو تحویل می گیرین. تو wizard بعدی هم از بین کلی package تمپلیتی که بصورت دقیقی آماده شده package اتون رو انتخاب می کنین مثلا CSP، و مشخصات رو وارد می کنین و دبورو که رفتیم. زیر ۵ دقیقه می شه یه IC با ۱۴۴ پایه رو مدل کرد. محشره!

راستی ولادت آقامون هم مبارک… هر جا هستن سلامت باشن

پ.ن: تبلیغشم مث که همین ماه پیش دراومده

نظرات (۳)

استاد یه سوال از حضورتون داشتم: فوت پرینت هاش برای آلتیوم کار میکنن؟


پاسخ: سلام آقام رضا
برد Allegro رو می شه برد به آلتیوم ولی فوت پرینتهاش…. بعید می دونم.
آلتیوم ابزارهای مشابهی داره این و این رو ببین
استادم خودتی…

با اینا کارکرده بودم … این که از PDF مستقیم بر میداره جالب بود! ممنون.

سلام
اون اولش که گفتی grid رو تنظیم کنید رو خوندم، مردم از خنده عالی بود. خیلی درد بزرگیه!

پاسخ:
آره دیگه… همینطوری یه بار ۱۵ ۲۰ ساعت کار مفید به فنا رفت… خیلی درد داشت