بیژن بینایی GitHub
بیژن بینایی Rss

SystemVue معجزه ای دیگر از Keysight

نوشته شده توسط بیژن | در دسته مخابرات | نوشته شده در ۳۰-۱۲-۱۳۹۵

۰

متن جذابی نیست (مگه قبلی ها بود؟) ولی انقدر این نرم افزار عالیه که روند پست گذاریمو براش می شکونم و فقط یه پست می گذارم از هنر های این برنامه.

VSA می دونید چیه؟ Vector Signal Analyzer. فرض کنید شما یه مدولاتور دارید که می خواید ببینید چقدر خوب کار می کنه. به هر حال یه مدولاتور هم کلی سلف و خازنه که گرچه شیشصد تا پارامتر مثل NF و IIP3 و…. براشون تعریف کنیم بازم نمی شه بعد چسبوندن اینهمه المان کنار هم با چهار تا عددی که تعریف کردیم گفت خطا چقدر می شه. VSA سیگنال خروجی مدولاتور رو می گیره. میارتش به IF و بدون اضافه کردن هیچ نویزی نقطه دمودوله شده روی Constellation رو مشخص می کنه. شما به این دوستمون (کدوم؟) نوع مدولاتور و SymbolRate رو می گین و بقیه کار ها بصورت اتوماتیک انجام می شه.

EVM یا Error Vector Magnitude یکی از خروجی های VSA هاست. VSA با فرض اینکه Error احمقانه نیست (بیش از ۱۰۰ درصد؟) اول clock recovery رو انجام می ده بعد با دمودوله کرده تشخیص می ده که موج رسیده حاوی کدوم سمبل هست و این سمبل کجای  Constellation قرار می گیره. بعد طبق شکل زیر EVM رو محاسبه می کنه.

این شکل رو از یه جایی دزدیدم که در اون اگر S(n) برداری باشه که سمبل باید اونجا باشه و بردار Z(n) ضرب در بقیه برداریه که حاصل از دمودوله شدن بدست اومده. اندازه اختلاف این دو بردار می شه EVM که در شکل با قدرمطلق E(n) نمایش داده شده.

SystemVue می تونه EVM رو در چند تا کلیک بصورت realtime نشون بده که gif زیر این خروجی رو نمایش می ده.

SystemVue، هم یک متلب داخلی داره و هم می شه با نصب matlab 2014 یا بالاتر الگوریتم هاتون رو توش تزریق کنید و اثر کل سیستم از RF و Base band تا propagation و s param های حاصل از آنتن رو تو یه محیط integrate کنید.

SystemVue می تونه با Visual Studio هم Integrate بشه و مستقیم کدهای سی پلاس پلاس خروجی بده یا یه مدل بسازید که بلاک قبلیش میکسرباشه و بلاک بعدی یه فیلتر FIR تو systemvue و شما این وسط کد c تون رو به عنوان یک بلاک بینشون قرار بدید که بصورت realTime سیگنال ورودی رو بگیره – پردازش کنه – سیگنال خروجی رو بده.

SystemVue با ModelSim هم می تونه کار کنه و شما می تونید یه Mixed VHDL-Verilog روش پیاده سازی کنید و از داشتن کلی IP Core در کنار AD9361 اتون لذت ببرید

Systemvue یه آپشن خیلی باحال داره به نام Cascaded Gain که بهتون اجازه می ده اثر Insertion Loss و Reflection ها رو روی یه نمودار خیلی زیبا ببینید. شاید شما این حس رو تجربه نکرده باشید ولی نشون داده نتایج تو presentation برای تیکه تیکه مدار پشت سرهم واقعا ضایس. که این نمودار هم کار شما به عنوان presenter رو آسون می کنه هم کار supervisor برای دیدن اوضاع سیستم.

SystemVue یه چیزی داره به نام VTB یا Virtual Test Bench? دقیق یادم نیس… ولی باهاش می تونید یه Test Bench تو systemvue طراحی کنید و اون رو ببرید تو ADS وصل کنید به سلف و خازناتون و ببینید چی می شه.

این ویژگی شاید خیلی براتون جذاب نباشه اما IC ها یه مدلی دارن به نام IBIS که با ترکیبش با Test Bench بالا و Layout ای که از Allegro اکسپورت کردین تو ADS بصورت دقیق می تونید بگید بعد ساخت چه نتایجی بدست می یاد و از رخ دادن فاجعه ها جلوگیری کنید.

واقعا توی دنیای زیبایی زندگی می کنیم. اینکه کم کم برام روشن می شه چطور انقدر مخابرات پیشرفت کرده و چقدر همچنان جای پیشرفت داره واقعا لذت بخشه. برخلاف کامپیوتر که داره نفس های آخرشو می زنه و دیر یا زود صنعتش به آخر خط می رسه.


پ.ن: آخرین روز سال؟ آخرین ساعت های روزش…. همه دنبال عیدن و من…. من دارم همچنان document های محشر keysight رو ورق می زنم. اجتماعی نیستم دیگه…. ولی این اجتماعی بودن به چه درد می خوره وقتی نمی تونیم ۵ نفر دور هم جمع شیم و یکی از این شگفت انگیزهای خارجی رو بسازیم؟