بیژن بینایی GitHub
بیژن بینایی Rss

دکترای موس

نوشته شده توسط بیژن | در دسته روزنامه | نوشته شده در ۱۹-۰۸-۱۳۹۵

۱

Eight_mile_ver2وقتی یه چیزی رو که داشتین ازتون می گیرن خیلی حس مزخرفی به آدم دست می ده ولی از اون بدتر اینه که کلی پولاتون رو جمع کنید و برید یه چیزی بخرید و آخر بیاریدش خونه و بازش کنید ببینید کار نمی کنه…… از بچگی بدشانس بودم. اولین مادربوردی که خریدم سوخته در اومد. کیبوردم از اول بعضی دکمه هاش خراب بود و بعد تعویض، طی هزار رفت و آمد به گارانتی به یه هفته نکشید که چایی ریخت روش و سوخت . خلاصه ما از بچگی هر چی دور و برمون بود با دلیل و بی دلیل خراب می شدن. و آخرش مجبور شدم برم برق که اگه دوباره این سناریو تکرار شد حداقل یه ایده ای برا تعمیر داشته باشم. از همون اولای ترم یک و دو که با جمهوری آشنا شدم سعی کردم با خرید یه مش آتاشغال یه کارگاه  کوچیک تست آنالوگ برا خودم بسازم. خراب شدن گوشی های جدید هم باعث شد به مکانیک قضیه هم فکر کنم و خلاصه از تاچ کش و قاب باز کن تا هیتر و پرینتر ۳ بعدی هم به اتاقم اضافه شد.

تو این پست تجربه هایی که سره یکی از این درست کردن ها، یادگرفتم رو می خونید. ماجرا از اونجا شروع می شه که یه موس خیلی گرون بدون هیچ دلیل و اضافه باری اسکرولش می شکنه . گارانتی هم که بردم…. گفتن خارجه…. پس برگشتم خونه و دل و جیگر سگ مصبو باز کردم و چیزی که دیدم فاجعه بود….

نکته اول اینکه شفت اسکرول که می ره داخل پتانسیومتر خیلی نازک هست. تو بقیه موس ها برای اینکه به شفت فشار نیاد یه پایه پلاستیکی طراحی می کنن و کل وزن اسکرول رو می ندازن روش اما تو موس ما طراح عزیز هیچ پایه ای نگذاشته بودن و تمام بار می افتاد روی شفت ۳ میلی متری و اسکرول می شکست.

نکته دوم هیچ وقت سعی نکنید چیزی که طبیعی شکسته رو با چسب دوباره بچسبوند …. چون اگه قرار بود با چسب دووم بیاره با همون تزریق پلاستیک دووم می یاورد.

نکته سوم قطعاتی با حجم زیر ۱ سانتی متر مکعب رو نمی شه با پرینتر چاپ کرد چون کل قطعتون داغ می شه و کلا می بینید یه گوله PLA داره اون وسط دوپ دوپ بالا پایین می پره…. راه حل های احتمالیش می تونه چاپ کردن با دمای خیلی پایین مثلا ۱۹۰ یا ۱۸۰ درجه برای  PLA باشه. یه راه حل دیگه هم دوبل کردن قطعه هست بدین صورت که با ایجاد فاصله قطری بین دو قطعه تو مدتی که extruder روی قطعه دوم هست قطعه اول سرد می شه و نتیجه یکم بهتر خواهد شد(اگر چه به ازای زمان بیشتر چاپ)…. باز هم اگر نشد سرچ کنید over kill cooling چیز های خوبی می یاد.

نکته چهارم نیازی به پرینت سه بعدی نبود…. شفت تمام اسکرول ها بخاطر پتانسیومتر خاص موس، استاندارد هستند. به عبارت دیگه اسکرول هر موسی به موس دیگه می خوره….

نکته پنجم همیشه پیش از نابود کردن قطعه از یک حرفه ای کمک بگیرید.

بنابراین رفتم پیش محمدرضا و داستان رو بهش گفتم. خلاصه محمدرضا like a boss رفت یه دستگاه آورد و با یه خورده تراشکاری (با یه دستگاهی به نام مینی دریل) اسکرول جدید رو جا کرد تو موس و منم سر همش رو بستم و خیلی شیک الان یه موس tune شده دارم

نکته آخر اینکه پول دادن به موس واقعا چیزیه که به نظرم می صرفه…. بعدا یکم پول اومد دستم شاید موس های با قیمت بالاتر رو هم تست کردم.

توی این ۱۰ ۱۵ تا موسی که باز کردم…. موس های ارزون (چه ایرانی چه خارجی) همه مداراتشون عین همه….و وقتی می گم عین همه منظورم این نیست که شبیه همند…. منظورم اینه که حتی رنگ مقاومت ها و تعدادشون هم یکیه….

در رابطه با مینی دریل… تو ایران با نام تجاری فرز انگشتی می شناسن. فرز انگشتی یه دستگاه هست دقیقا شبیه به دریل که سرعتش بسیار بالاتره (حدودا ۳۵ هزار دور در دقیقه) و وزنش هم خیلی کمتر از دریل معمولی. برای کارهای ظریف بکار می ره و باهاش می شه خیلی راحت دریل، سنباده و پولیش انجام داد. البته فعلا تو این زمینه ها بوقم. تا ببینیم به کمک پرویز به کجا می رویم.

میانترم ها هم داره شروع می شه و حجم کارها خیلی رفته بالا با این حال یه فیلمی هست به نام 8mile. فیلم رو مهدی چون می دونست به eminem علاقه مندم بهم معرفی کرد. دیدن rabbit توی فیلم منو یاد کسایی مثل زهدی میندازه. آدمایی که واقعا نابغه اند اما تا دلیل محکمی برای استفاده از استعدادشون نباشه دست به آب و آسیاب نمی برند و ترجیح می دن خیلی آروم و بی سر و صدا یجایی تو این کره خاکی زندگیشون رو بکنند و آخرشم بی خداحافظی توی تاریخ محو شند.

نظرات (۱)

دیدمش امشب
جالب بود واقعا…
آخرین رپش واقعا آموزنده بود … استراتژی عالی ای بود برای مقابله …