بیژن بینایی GitHub
بیژن بینایی Rss

Fall in Love with Java

نوشته شده توسط بیژن | در دسته روزنامه | نوشته شده در ۱۵-۱۱-۱۳۹۴

۲

javascriptهه…. تو دبیرستان یادمه ۱۴ ۱۵ زبون برنامه نویسی بلد بودم. جواد هم بهم می گفت بیژو، مسلط به ۱۵ زبون نیمه جون دنیا. زبون یاد گرفتن کار خیلی آسونی هست و می خوام بهتون بگم که اگه یه زبونی رو جدیدا زیاد اسمش رو می شنوید و یا مثلا کارهای جالبی ازش می بینید معطل نکنید خودتون رو. برید تو یکی دو هفته یاد بگیریدش

منم بین collection زبون هام یه جاوا script کم بود که سره یه کاره کوچیک تصمیم گرفتم یاد بگیرمش. شکی درش نیست که زبون قشنگی هست. و تو حدود کمتر از ۲۴ ساعت می شه کاملا بهش مسلط شد. گذشته از بحث های تکنیکالش، جاوا اسکریپت به کمک library های کناریش می تونه خیلی سریع برنامه های چند هزار خطی رو به چندین خط تبدیل کنه. البته برای رسیدن به این، زور های خیلی زیادی توی پشت قضیه زده شده که یه مرور می ریم روشون.

اولین دلیل قدرتمندی جاوااسکریپت تعاوملش با css هست. CSS ای که خیلی قوی می شه باهاش یه UI خیلی حرفه ای رو design کرد. در کنارش javascript برای کارهای گرافیکی بوسیله webkit وصله به openGL که همین تضمین می کنه صفحه با سرعت خیلی بالایی render شه . الگوریتم های سطح پایین java هم سره android و پروژه های بزرگ دیگه کاملا optimise شدن بنابراین کارهایی که توی زبون های دیگه script ای دنیا تقریبا به خاطر سرعت پایینشون ناممکن هست توی javascript و به کمک موتور های قدرمتند پشت قضیه مثل firefox به سادگی امکان پذیره.

حین خوندن تصمیم گرفتم به دوست خوبمون آقای JQuery هم یه عرض ادبی بکنیم. اون هم موجود خیلی خیلی آسونی بود که زیر ۳ ساعت می شه یادگرفتش و ازش لذت برد. البته شعارش write less, do more شاید خیلی مورد پسندم نباشه ولی با دیدن نحوه پیاده سازیش بهش ایمان آوردم.

اما این دو تا tools بالا چه می کنن. javascript می یاد یه المان رو از رو صفحه می گیره. و به صورت پویا تنظیمات css یا content اون رو عوض می کنه و در نتیجه ما می تونیم یه انیمیشن بسازیم یا مثلا بر حسب واکنش کاربر یه چیزی رو عوض کنیم. JQuery کارش اینه که المان ها رو برامون Query کنه. مابهش یه شرط می دیم و اون بلایی رو که دوست داریم روی تمام المان هایی که اون شرط رو داشته باشن می یاره.

خلاصه اینکه عاشق جاوا شدم. البته تعجبی نداره هر کی وارد این زبون بشه عاشقش می شه. چون هم سادس و هم قدرتمنده و هم crossplatform… دیگه مگه چی می خوایم از دنیا آخه.

نظرات (۲)

اونم عاشق تو میشه ! شک نکن

پاسخ:
۲ بار…

write less, do more شاید خیلی مورد پسندم نباشه :)))))
do more do less فکر کنم خیلی دوس داری!

پاسخ:
do more gain less