بیژن بینایی GitHub
بیژن بینایی Rss

داستان موس من

نوشته شده توسط بیژن | در دسته مهندسی برق | نوشته شده در ۰۱-۰۶-۱۳۹۵

۴

corsair m65یه ضرب المثلی هست می گه هر چقدر پول بدی همونقدر آش می خوری. داستان از اونجا شروع می شه که تصمیم گرفتم یه موس ۱۰۰ تومنی بخرم ولی توی بازار چشم افتاد به یه موس ظاهارا عالی که قیمتش ۴۰ تومن بیشتر نبود (در صورتی که منطقیش همون ۱۰۰ بود ) ما هم گفتیم آش و پول کیلو چنده و خریدیمش (ماجرا ماله ۳ سال پیشه). خلاصه به چند ماه نکشید که scroll موس عزیز خراب شد (احتمالا آدم های دور و بریم ابتکارم رو برای scroll کردن دیده باشن ) و انقدر رفت رو مخم ( سره inventor ) که رفتم و یه موس دیگه خریدم. اینبار دوباره می خواستم یه موس ۱۲۰ تومنی بخرم اما خیلی اتفاقی یه موس ۳۰۰ تومنی رفت تو پاچم ( نامرد به رضا هزار تومنم تخفیف نداد، نه می خوام ببینم یادته رضا؟ ). خلاصه سال ها گذشت تا امروز که نیم ساعت مونده بود کار بیامزویمم تموم شه. raspberry رو گذاشتم update، نیم ساعت طول می کشید و یعنی نیم ساعت بیکار بودم. توی این بی کاری و سکوت سرد بین من و مصطفی گفتم بیفتم به جون دل و جیگر موسه…. مصطفی می گفت مشکل اپتیک می تونه باشه و ….

خلاصه درپوش ها رو برداشتم و در عین ناباوری بدنه کلا با یه پیچ چفت شده بود :|. پیچ رو مصطفی با یه ترفند جالب باز کرد و با یکمی زور تلپی همه چی پرید بیرون…. صحنه واقعا دلخراشی بود. یه مقاومت که حتی پایه هاش چیده نشده بود. یه pcb که با وجود تولید انبوه چاپ سبز نخورده بود و حتی به بدنه هم پیچ نشده بود. موس با تمام ظاهر زیباش هیچ بویی از مهندسی نبرده بود در حدی که مدارش از یه blink led ساده هم ساده تر بود. یک میکروکنترلر ۲ تومنی… یه LED و چند تا خازن مقاومت. یکم scroll wheel رو تمیز کردم و روی ولومش هم یه اسپری ناهید رفتم. انصافا چه جهنمی بود داخلش. دیگه تر و تمزیش کردم و بستمش. و ناگهان voila…. همه چیز درست شد. بعد چند تا تست scroll خیلی نرم و بدون پرش کار می کرد. یه موس دیگه هم گوشه شرکت افتاده بود اونم cursor اش می پرید. مصطفی دوباره زحمت پیچ کشید و منم تمیز کاریش کردم. درپوش رو بستیم و زدیم به کامپیور و دوباره در عین ناباوری موس دومی هم کامل درست شد.

point این بود که هر دو موس ایرانی بودن (یکی tsco و دیگری farasoo ) و هر دو با دست لحیم شده بودن هر دو توشون فقط یک پیچ بود. همه چیز توی بدنه آویزون بودن و هر دو مدارشون در حد ترم ۱ برق بود. یک میکرو…. یک لنز و … و کاملا تابلو بود که حتی بدنه هم با دست اسمبل شده.

خلاصه

۱. اگه دیدین یه جنسی ظاهرش عالیه ( مثل LCD چهار اینچی رضا ) و قیمتش با احتساب خون بابا خیلی ارزون ( بازم مثل LCD چهار اینچی آقا رضا ) بدونید قطعا توی قطعه مذکور خیلی فرض های اولیتون رعایت نشده. (مشخص بودن pinout!!!!)

۲. اگه موستون ایراد داره یکم ریسک کنید! پشیمون نمی شید

 

نظرات (۴)

آره… انگار طرف هر روز صبح تا شب منتظرم بود… تا رفتم گفت :”شما همونی دیگه…” :|

بعد میگن از تولید ملی حمایت کنین…. بابا لامصب یه بار هم به تولید کننده بگو مثل آدم تولید کنه دیگه، چرا فقظ گیر دادی به ما؟!؟!

ایرانی ا کلا شعار می دن…..
دولت دو زار از پول نفتش رو نمی ریزه پای صنعت بعد تولید کننده که با بودجه کم رفت آشغال تولید انبوه کرد به مردم می گه چرا نمی خرید :|
پاسخ مردم: درسته….